

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 7.5 MΩ |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 14 A |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | 1.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.31 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 14 A |
| Rds On Max | 7.5 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Turn-Off Delay Time | 44 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 16 ns |
| Rise Time | 7 ns |
| Dual Supply Voltage | 30 V |
| Gate Charge | 31 nC |
| Drain to Source Resistance | 5.7 mΩ |
| Nominal Vgs | 1.7 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63878
Ext.Price$0.63878
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63878 | $0.63878 |
| 10 | $0.51715 | $5.17150 |
| 25 | $0.47395 | $11.84875 |
| 50 | $0.43436 | $21.71800 |
| 100 | $0.39809 | $39.80900 |
| 300 | $0.37936 | $113.80800 |
| 500 | $0.36152 | $180.76000 |
| 1000 | $0.34251 | $342.51000 |
